Francúzská okná

Okná až k zemi, ktorým sa hovorí francúzske okná, ponúkajú krásny výhľad, prepájajú miestnosti s okolím a vyzerajú zaujímavo. Ako francúzska sa označujú okná začínajúcich pri podlahe. Tá klasická majú oproti nim dolnú hranu zhruba osemdesiat centimetrov nad podlahou. Spravidla na ne nadväzuje záhrada či terasa, v bytoch potom balkón alebo lodžia. Ak tam nie sú, čo platí obzvlášť pre byty vo vyšších poschodiach budov, musia okná chrániť zvonku bezpečnostné zábradlie.

Nespornou výhodou francúzskych okien je lepší výhľad, čo neplatí iba pre rodinné domy, ale aj pre už spomínané byty v poschodiach domov, kde inak obyvatelia hľadí priamo na oblohu a nemajú kontakt s okolím domu. Veľkou plochou francúzskych okien tiež prestupuje až dvakrát viac svetla než oknami klasickými, čo prináša aj určité úspory na energie, pretože nie je nutné rozsvecovať umelá svetla ihneď pri zotmení. Ďalšie výhody nám francúzske okná poskytujú v prípade vetrania, pretože väčšou plochou prúdi do miestnosti väčšie množstvo čerstvého vzduchu a nie je treba vetrať príliš dlho, vzduch sa mení rýchlejšie.

 

Nevýhodou francúzskych okien je rozhodne väčší únik tepla ako u klasických okien. Ako je známe sklom uniká z bytu a domu až jedna tretina energie a u väčších okien je to ešte o niečo viac

Pri výbere francúzskych okien je nutné dbať predovšetkým na tepelnoizolačné vlastnosti a kvalitný rám. Je nutné počítať s tým, že náklady na vykurovanie budú v prípade takých okien o niečo vyššie. Preto je nutné zvoliť najvhodnejšie riešenie po konzultácii s architektom, ktorý by mal poradiť vhodný typ s takým výkonom, ktorý obsiahne danú miestnosť a účet za energie nebude neúnosne vysoký. Najvhodnejším riešením vykurovania v miestnostiach s francúzskymi oknami, býva podlahové kúrenie, pretože pod také okno nemožno umiestniť klasický radiátor.

Ďalšou nevýhodou veľkých presklených plôch, ak sú natočené na juh alebo západ, sú v prípade slnečného svitu vyššie teploty v miestnosti. Je preto potrebné už pri výbere premýšľať aj o vhodnom type zatienenia či už v podobe textilných alebo hliníkových roliet.

Neváhajte nás kontaktovať,  naši odborný konzultanti radi poradia ako riešiť napríklad práve francúzske okná. Ak máte už konkrétnejšiu predstavu, tak stačí nezáväzne vyplniť dopytový formulár a Vekra Okná pre Vás pripraví do 48 hodín cenovú ponuku.

Naše realizácie