Viete, ako spoznať kvalitné plastové okná?

Myslíte, že všetky plastové okná sú rovnaké?

Rozhodne nie sú – kvalita plastových okien je skrytá vo vnútri profilu, kam bez rozrezania okien nevidíte. Okná od rôznych dodávateľov síce vyzerajú rovnako, ale vo vnútri sú veľké rozdiely.


Musíte veriť svojmu dodávateľovi, že plastové okná nesklamú. Úspora na materiáli pre neho totiž znamená výrazne nižšie náklady – a tak možnosť ponúknuť neodolateľne „nízku cenu“ alebo „neuveriteľnú zľavu“. Pozor na to, aby sa o pár percent nižšia cena za plastové okná nestala už prvú zimu vašej „nočnou morou“. Skutočnú kvalitu totiž spoznáte až po určitej dobe používania.

Vždy chcite poznať aj vidieť skutočné miesto výroby vašich okien, chcite mať v zmluve zapísané konkrétne parametre zakúpených okien. Okná neznámeho pôvodu sú rizikom budúcich problémov.


Zaujíma vás výroba plastových okien VEKRA? Spýtajte sa pri riešení dopytu na možnosť navštíviť náš  závod v Husinci u Prachatic – jeden z našich 4 tuzemských výrobných závodov VEKRA.

4 hlavné rozdiely v kvalite plastových okien:

1. VÝSTUHA

PREČO VEKRA  – výstuha drží tvar okien, záleží od jej sily, tvaru aj dĺžky vzhľadom na veľkosť okna, mali by do nej byť preskrutkované pánty a časti kovania. Na výstuhe nešetríme, práve naopak, podcenenie výstuhy to by znamenalo problémy s nespokojnosťou zákazníkov, a tú my neriskujeme.

POZOR – oklamanú výstuhu nespoznáte, ale po čase sa okná môžu krútiť, do bytu ťahá a vy sa čudujete, že nejdú nastaviť. Čím väčšie okno alebo okenná zostava, tým väčší budete mať problém, ak bude výstuha slabá.

2. TRIEDA PROFILU A PLAST Z PRVOMATERIÁLU

PREČO  VEKRA – silnejšie plastové steny profilu triedy A, to je aj väčšia plocha zvareného materiálu, a preto väčšia pevnosť zváraných rohov, väčšia odolnosť proti vytrhnutiu skrutiek, krúteniu okien a ďalším defektom. Prímesi recyklovaného plastu zo starých okien môžu obsahovať olovo, kadmium aj iné zdraviu škodlivé látky. Chceme mať istotu, že aj za desiatky rokov budú naši zákazníci s oknami spokojní.

POZOR – rozdiel medzi silným profilom tr. A a profilom so slabšou stenou tr. B nespoznáte. Preverte si u výrobcu, akej triedy sú profily vašich okien. Chcite len najvyššiu kvalitu profil tr. A bez recyklátu tj. prímesi plastu zo starých okien a mali by ste to mať uvedené i v zmluve.

3. TESNENIE – RUČNE VKLADANÉ VS. ZVÁRANÉ

PREČO VEKRA – ručne vkladané tesnenie je pružné po celom obvode okien, preto lepšie tesní a ani v rohoch okna neťahá. Z pohľadu zákazníka je to malý detail, z pohľadu tepla v byte a funkčnosti okien veľmi dôležitá odlišnosť, preto neriskujeme prefukujúce rohy okien.

POZOR – zvárané tesnenie je lacnejšie na výrobu – šetrí sa totiž celý jeden výrobný krok. Keďže je tesnenie súčasťou profilu a zvára sa súčasne s profilom. V rohu sa ale vytvorí nepružný zvarenec materiálu a v týchto miestach potom oknami môže ťahať a nepomôže ani optimálne nastavenie okien. Prezrite si tesnenie najmä v rohoch plastových okien.

4. POČET UZATVÁRACÍCH A UZAMYKACÍCH BODOV NA KOVANÍ

PREČO VEKRA  – čím viac majú plastové okná uzamykacích a uzatváracích bodov po obvode, tým lepšie sa dajú nastaviť. Väčší počet uzamykacích bodov – tj. bodov, kde je v zavretom stave krídlo pevne spojené s rámom – znamená, že okná idú horšie vypáčiť. VEKRA má štandardne 3 uzamykacie body, to je o jeden až dva body viac ako je bežné u iných výrobcov. Napríklad, na balkónových oknách VEKRA nájdete v závislosti od ich veľkosti až 12 uzatváracích bodov a z toho 3 pevne uzamykacie.

POZOR –  Chcite vidieť štandardne dodávané okno a nechajte si ukázať uzamykacie body.


Máte ďalšie otázky?
Potrebujete vedieť viac?

Nezáväzne sa nás spýtajte na všetko, čo potrebujete vedieť ohľadom okien, vchodových a interiérových dverí a tienenia. Alebo nás navštívte a pozrite si naše výrobky v našom obchodnom zastúpení VEKRA v Bratislave.

Naše realizácie